Ogłoszenie o otwartym konkursie ofert z dnia 19 stycznia 2023 roku na realizację zadań publicznych z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu w 2023 roku

Ogłoszenie o otwartym konkursie ofert

z dnia 19 stycznia 2023 roku

 

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. ( t.j. Dz. U. z 2022, poz. 1327) o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zwanej dalej „ustawą”, Wójt Gminy Darłowo

ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych

z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu w 2023 roku


 

Celem głównym zadania konkursowego jest wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród mieszkańców Gminy Darłowo w 2023 roku, poprzez organizację zajęć szkoleniowych i udział we współzawodnictwie sportowym.


 

Oferty, składane w przedmiotowym konkursie powinny:

  1. zakładać współdziałanie mieszkańców Gminy Darłowo, dzięki któremu możliwe jest osiąganie celów o charakterze dobra wspólnego,
  2. wynikać z konkretnych potrzeb mieszkańców Gminy Darłowo w zakresie kultury fizycznej i sportu,
  3. posiadać określone cele szczegółowe, dobre zaplanowane działania, rezultaty i rozsądne koszty realizacji,
  4. umiejętnie i w sposób przemyślany angażować zasoby lokalne, społeczne, ludzkie i finansowe.


 

I. Adresaci konkursu:

  1. o wsparcie realizacji zadania publicznego mogą ubiegać się podmioty, które prowadzą działalność statutową w zakresie realizacji zadania publicznego będącego przedmiotem konkursu.
  2. Uprawnionymi do złożenia oferty są podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
  3. Dwie lub więcej organizacji pozarządowych mogą złożyć na realizację zadania publicznego ofertę wspólną, ponosząc za wszelkie zobowiązania odpowiedzialność solidarną. Oferta wspólna, oprócz standardowych wymagań, powinna wskazywać jakie działania będą wykonywać poszczególni oferenci oraz sposób reprezentacji podmiotów.

II. Rodzaj zadania publicznego:

Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej.

III. Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania

Na realizację zadania z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu w 2023 roku Gmina Darłowo przekaże 300.000,00 zł.

Zlecenie realizacji zadań publicznych w powyższym zakresie nastąpi w formie wspierania zadań publicznych.

IV. Zasady przyznawania dotacji

  1. Postępowanie konkursowe odbywać się będzie przy uwzględnieniu zasad określonych w Ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2022 r., poz. 1812) oraz zapisów ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. z 2022., poz. 2240).
  2. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest złożenie oferty na wzorze realizacji zadania publicznego określonym w załączniku nr 1 do Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz.U. z 2018, poz. 2057).
  3. Do oferty należy dołączyć aktualny wypis z rejestru (oryginał lub kopia potwierdzona za zgodność oryginałem).
  4. Każda oferta zgłaszana do konkursu powinna uwzględniać realizację działań zapewniających dostępność wszystkim uczestnikom realizowanego zadania publicznego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami i ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z dnia 4 kwietnia 2019 r.
  5. Zleceniobiorca, zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. z 2022, poz. 2240), zobowiązany będzie do zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie minimalnym, w ramach realizowanego zadania publicznego:
    1. w obszarze dostępności architektonicznej poprzez:
      • zapewnienie wolnych od barier poziomych i pionowych przestrzeni komunikacyjnych budynków, w których realizowane jest zadanie publiczne,

      • instalację urządzeń lub zastosowanie środków technicznych i rozwiązań architektonicznych w budynku, które umożliwiają dostęp do pomieszczeń, w których realizowane jest zadanie publiczne z wyłączeniem pomieszczeń technicznych,

      • zapewnienie informacji o rozkładzie pomieszczeń w budynku w sposób wizualny i dotykowy lub głosowy,

      • zapewnienie wstępu do budynku, gdzie realizowane jest zadanie publiczne, osobie korzystającej z psa asystującego,

      • zapewnienie osobom ze szczególnymi potrzebami możliwości ewakuacji lub uratowania w inny sposób z miejsca gdzie realizowane jest zadanie publiczne.

    2. w obszarze dostępności cyfrowej poprzez:
      • zapewnienie, by strona internetowa lub aplikacja mobilna wykorzystywana do realizacji lub promocji zadania była dostępna cyfrowo poprzez zapewnienie jej funkcjonalności, kompatybilności, postrzegalności i zrozumiałości poprzez spełnienie wymagań określonych w załączniku do ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych,

      • zapewnienie, by treści cyfrowe opracowywane w ramach zadania i publikowane, jak np. dokumenty rekrutacyjne, publikacje, filmy były dostępne cyfrowo.

    3. w obszarze dostępności informacyjno-komunikacyjnej poprzez:
      • obsługę, w ramach zadania publicznego, z wykorzystaniem środków wspierających komunikowanie się, o których mowa w ustawie o języku migowym i innych środkach komunikowania się, lub poprzez wykorzystanie zdalnego dostępu online do usługi tłumacza przez strony internetowe i aplikacje,

      • instalację urządzeń lub innych środków technicznych do obsługi osób słabosłyszących w ramach zadania publicznego, np. pętla indukcyjna, system FM lub urządzeń opartych na inne technologie, których celem jest wspomaganie słyszenia,

      • zapewnienie na stronie internetowej podmiotu informacji o realizowanym zadaniu publicznym w postaci elektronicznego pliku zawierającego tekst odczytywany maszynowo, nagrania treści w polskim języku migowym oraz informacji w tekście łatwym do czytania i zrozumienia,

      • zapewnienie, na wniosek osoby ze szczególnymi potrzebami, w ramach realizowanego zadania publicznego, komunikacji w sposób preferowany przez osobę ze szczególnymi potrzebami.

  6. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w indywidualnym przypadku, jeżeli oferent nie jest w stanie, w szczególności ze ze względów technicznych lub prawnych zapewnić dostępności osobie ze szczególnymi potrzebami w zakresie, o którym mowa w art. 6 pkt 1 i 3 niniejszej ustawy (minimalne wymagania w zakresie dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej), Oferent jest obowiązany zapewnić takiej osobie dostęp alternatywny.
    Według art.7 ust. 2 ustawy dostęp alternatywny polega w szczególności na:
    1. zapewnieniu osobie ze szczególnymi potrzebami wsparcia innej osoby lub
    2. zapewnieniu wsparcia technicznego osobie ze szczególnymi potrzebami, w tym z wykorzystaniem nowoczesnych technologii lub
    3. wprowadzeniu takiej organizacji podmiotu publicznego, która umożliwi realizację potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w niezbędnym zakresie dla tych osób.
  7. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, jeżeli oferent nie jest w stanie zapewnić dostępności cyfrowej elementu strony internetowej lub aplikacji mobilnej, osobie ze szczególnymi potrzebami (minimalne wymagania w zakresie dostępności cyfrowej). Oferent jest zobowiązany zapewni takiej osobie dostęp alternatywny.
    Wg art. 7 ust. 2 ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych alternatywny sposób dostępności cyfrowej polega w szczególności na:
    1. zapewnieniu kontakty telefonicznego, korespondencyjnego, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, o których mowa w art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r., poz. 344), lub
    2. za pomocą tłumacza języka migowego,
    3. tłumacza- przewodnika, o których mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz.U. z 2023 r., poz. 20), jeżeli podmiot publiczny udostępnia taką możliwość.
    UWAGA! Działania związane z zapewnieniem dostępności należy dobrać do charakteru zadania, powinny być uwzględnione wyłącznie te elementy, które mają zastosowanie dla zadania tj. nie muszą być uwzględnione wszystkie.
  8. Termin realizacji zadań publicznych obejmuje okres od 01.03.2023 do 31.12.2023 r.
  9. W części III.3 oferty „Syntetyczny opis zadania” należy wskazać cele szczegółowe oferty i wykazać ich spójność z celem głównym, wskazanym w ogłoszeniu o otwartym konkursie ofert.
  10. W części III.6 oferty „Dodatkowe informacje dotyczące rezultatów realizacji zadania publicznego” należy obowiązkowo uzupełnić rezultaty zadania. Z uwagi na fakt rozliczenia oferty przez osiągnięte rezultaty, rekomendowane jest by w części III.6 wykazać wskaźniki policzalne/mierzalne.
  11. W części VI oferty „Inne informacje” należy obowiązkowo zawrzeć informacje o planowanym sposobie zapewnienia dostępności, osobom ze szczególnymi potrzebami, w ramach zadania w obszarze architektonicznym, cyfrowym, komunikacyjno-informacyjnym lub przewidywanych formach dostępu alternatywnego.
  12. Zlecenie realizacji zadań publicznych nastąpi w formie wspierania. W ofercie w pkt. V Kalkulacja przewidywanych kosztów realizacji zadania publicznego” należy obowiązkowo wykazać minimum 10% wkładu własnego. Wkład własny może mieć charakter wkładu finansowego lub/i rzeczowego lub/i osobowego.
  13. Oferenci, przystępujący do konkursu ofert, którzy nie mają możliwości samodzielnej realizacji zadania powinni załączyć do oferty, pod rygorem nieważności, dokumenty potwierdzające możliwość wykonania pełnego zakresu zadania we współpracy ze wskazanym w ofercie podmiotem (osobą fizyczną lub prawną) np. umowa przyrzeczenia zawarcia umowy o wspólnej realizacji zadania lub inne oświadczenia.
  14. We wszystkich ww. działaniach planowanych przez organizację w sytuacji epidemii COVID-19, należy uwzględnić zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego.

V. Termin i warunki realizacji zadania

  1. Realizacja zadań nastąpi w terminie od 01.03.2023 r. do 31.12.2023 i obejmować będzie okres wskazany w umowie.
  2. Podmioty, które będą składać ofertę na realizację zadań powinny posiadać niezbędne doświadczenie oraz zasoby rzeczowe i osobowe zapewniające wykonanie zadania.
  3. Podstawą zlecenia realizacji zadania oraz przekazania dotacji na jego realizacje jest pisemna umowa z podmiotem. Wzór umowy określa załącznik nr 3 do Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz.U. z 2018 r., poz. 2057)
  4. W trakcie realizacji zadania mogą być dokonywane zmiany w zakresie sposobu i terminu jego realizacji. Wprowadzone zmiany nie mogą zmienić istoty zadania publicznego. Istotne zmiany wymagają zgłoszenia w formie pisemnej i uzyskania zgody Wójta Gminy Darłowo. Oferent zobowiązany jest przedstawić zaktualizowany zakres działań/harmonogramu po uzyskaniu zgody na wprowadzenie zmian.
  5. Zadanie publiczne uznaje się za zrealizowane, jeżeli oferent zrealizuje minimum 80 % założonych w ofercie poszczególnych rezultatów. Zmiany poniżej 80 % założonych w ofercie poszczególnych rezultatów wymagają zgody Wójta Gminy Darłowo oraz aneksu do umowy.
  6. Wszystkie koszty związane z realizacją zadania muszą być poniesione w okresie kwalifikowalności wydatków, tj. w terminie realizacji zadania i na warunkach określonych w umowie.
  7. W trakcie realizacji zadania dopuszcza się dokonywanie przesunięć pomiędzy poszczególnymi pozycjami kosztów określonymi w kalkulacji przewidywanych kosztów. Jeżeli określony wydatek finansowy z dotacji, wykazany w sprawozdaniu z realizacji zadania, nie jest równy odpowiedniemu kosztowi określonemu w umowie, to uznaje się go za zgodny z umową wtedy, gdy nie nastąpiło jego zwiększenie o więcej niż 20 % otrzymanej dotacji.
  8. Naruszenie postanowienia, o którym mowa w ust. 7, uważa się za pobranie części dotacji w nadmiernej wysokości.

VI. Termin i miejsce składania ofert

  1. Oferty na realizację zadań należy składać w formie pisemnej, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 1 do Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz.U. z 2018 r., poz. 2057).
  2. Oferty należy składać w zamkniętych kopertach opatrzonych nazwą i adresem oferenta, z adnotacją „Konkurs ofert sport – 2023”, w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Gminy w Darłowie lub przesłać na adres: Urząd Gminy Darłowo, ul. Dąbrowskiego 4, 76-150 Darłowo.
  3. Termin składania ofert upływa z dniem 10 lutego 2023 r. Oferta nie złożona we wskazanym terminie lub która wpłynie pocztą po tym terminie, nie będzie objętą procedurą konkursową (decyduje data wpływu).
  4. Złożenie oferty nie jest równoznaczne z otrzymaniem dotacji.

VII. Termin, tryb i kryteria stosowane przy dokonywaniu wyboru oferty.

  1. W przypadku złożenia ofert na łączną kwotę przewyższającą wysokość środków finansowych określonych w pkt. III, o wysokości dotacji i kolejności ich przyznania zdecyduje Wójt Gminy Darłowo w oparciu o analizę ofert dokonanych przez komisję konkursową.
  2. Oferty zostaną rozpatrzone w terminie do 14 dni od daty zakończenia naboru.
  3. Ogłoszenie zawierające rozstrzygnięcie konkursu ofert zostanie zamieszczone na tablicy ogłoszeń oraz Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Darłowo.
  4. Oceny formalnej i merytorycznej złożonych ofert dokona Komisja Konkursowa powołana przez Wójta Gminy Darłowo, sporządzają pisemny protokół i kwalifikując złożone oferty do otrzymania dotacji, biorąc pod uwagę, w szczególności:
    1. możliwość realizacji zadania publicznego, w tym opis logiki projektowej,
    2. przedstawioną kalkulację kosztów realizacji zadania i kwalifikacje osób, przy udziale których będą realizować zadanie publiczne;
    3. proponowaną jakość wykonania zadania i kwalifikacje osób, przy udziale których będą realizować zadanie publiczne;
    4. planowany udział środków finansowych własnych lub środków pochodzących z innych źródeł na realizację zdania publicznego,
    5. planowany wkład rzeczowy, osobowy, w tym świadczenia wolontariuszy i pracę społeczną członków;
    6. analizę i ocenę realizacji zleconych zadań publicznych w przypadku podmiotów, które w latach poprzednich realizowały zlecone zadania publiczne, biorąc pod uwagę rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczenia otrzymanych na ten cel środków.

VIII. Dotacje

  1. W roku 2022 na wsparcie zadań w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu, Gmina Darłowo przeznaczyła środki w wysokości 300.000,00 zł. Udzielono 7 dotacji w wysokości od 2.500,00 zł do 220.000,00 zł.
  2. W roku 2021 na wsparcie zadań w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu, Gmina Darłowo przeznaczyła środki w wysokości 300.000,00 zł. Udzielono 7 dotacji w wysokości od 3.000,00 zł do 220.000,00 zł.
  3. W roku 2020 na wsparcie zadań w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu, Gmina Darłowo przeznaczyła środki w wysokości 300.000,00 zł. Udzielono 8 dotacji w wysokości od 1.000,00 zł do 225.000,00 zł.

 

Do pobrania:

 

 

Wytworzył:
Justyna Pacuła-Woźniak
Udostępnił:
Rudnikowski Maciej
(2023-01-19 14:21:25)
Ostatnio zmodyfikował:
Rudnikowski Maciej
(2023-01-19 14:21:28)