Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011 - dodatkowy nabór na rachmistrza

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011 - dodatkowy nabór na rachmistrza

Powszechny spis ludności i mieszkań w 2011r. (NSP 2011) będzie pierwszym spisem powszechnym od czasu, kiedy Rzeczpospolita Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej. Z tego faktu wynika szereg zobowiązań, m.in. konieczność dostarczenia informacji z dziedziny demograficzno-społecznej oraz społeczno-ekonomicznej, w zakresie i terminach określonych przez Komisję Europejską.
NSP 2011 odbędzie się od 01.04.2011r. do 30.06.2011r., celem jest pozyskanie wiedzy na temat zmian zachodzących w procesach demograficznych i społecznych m.in. z uwagi na wzmożone migracje ludności po wstąpieniu Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej. Wyniki spisu są wykorzystywane bezpośrednio dla potrzeb statystyki publicznej. W spisie planowanym do przeprowadzenia w 2011 r. istotne będzie m.in. uzyskanie informacji o zagadnieniach, które były objęte spisem w 2002 r. Kontynuacja jest niezbędna do prowadzenia analiz porównawczych zjawisk zachodzących w czasie oraz do opisu zmian, jakie zaszły w procesach demograficzno-społecznych i ekonomicznych w zakresie: ludności, stanu mieszkań i budynków oraz gospodarstw domowych i rodzin w powiązaniu z warunkami mieszkaniowymi.
Urząd gminy w terminie do 25.01. 2011r., dokona naboru osoby na rachmistrza spisowego.
Od rachmistrzów oczekujemy dyspozycyjności w miesiącach styczeń i luty, w których odbędzie się szkolenie rachmistrzów, w miesiącu marcu, kiedy odbędzie się obchód przedspisowy i w miesiącach kwiecień, maj i czerwiec, kiedy odbędzie właściwy spis.
Kandydat na rachmistrza zostanie przeszkolony w zakresie przeprowadzenie spisu i posługiwania się urządzeniem typu Hand-Held za pomocą którego zbierał będzie dane i przekazywał je do GUS za pomocą sieci komórkowej.
Pisemne zgłoszenia przyjmowane są na adres: Urząd Gminy Darłowo, ul. Dąbrowskiego 4, 76 – 150 Darłowo, informacji udziela członek Gminnego Biura Spisowego Pani Emilia Krzyżanowska- Boś, Tel. 94 34 46 342 lub 94 34 46 301 w godz pracy Urzędu
Do zgłoszenia należy podać:
Nazwisko imię
Rok urodzenia
Wykształcenie (inf o wykształceniu np. na I roku studiów Uniwersytet itp.)
Adres:
e-mail do kontaktu:
Tel . domowy, komórka:
Oświadczenie że kandydat wyraża zgodę na udział w szkoleniu i egzaminie na rachmistrza.

  SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOT. NSP 2011 I NABORU NA RACHMISTRZÓW
Harmonogram zadań - dyspozycyjność rachmistrzów:
• 5 styczeń - 25 luty 2011 r. - szkolenie rachmistrzów - czas trwania szkolenia: 4 dni (24 godziny szkoleniowe, z czego 18 godzin będzie poświęcone na omówienie i warsztaty z aplikacją w trybie obchodu i spisu), szkolenie zakończone egzaminem,
• 1 - 17 marca 2011 r. - obchód przedspisowy,
• 6 - 7 kwietnia - odprawa przedspisowa,
• 1 kwietnia - 30 czerwca 2011 r. - spis powszechny.
Rachmistrzowie przeprowadzają wywiady bezpośrednie (metoda CAPI) w okresie 8 kwietnia - 30 czerwca 2011 r.,<
• 15 - 16 kwietnia 2011 r. - spis osób bezdomnych.
Rachmistrze spisowi i realizacja spisu na terenie gminy - fragmenty dokumentu "Instrukcja organizacyjna w sprawie przeprowadzenia Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011":
§ 32. Nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych
...
3. Rachmistrzem spisowym może zostać osoba pełnoletnia, posiadająca co najmniej średnie wykształcenie oraz godna zaufania. Przy naborze kandydatów na rachmistrzów należy brać pod uwagę kryteria oceny, szczegółowo opisane w § 33. Spełnienie tych kryteriów nie stanowi jedynie i wyłącznie o zatrudnieniu kandydata.
4. Wszyscy kandydaci na rachmistrzów zobligowani są do wzięcia udziału w szkoleniu z zakresu metodologii i organizacji spisu oraz w warsztatach nt. posługiwania się terminalami i zainstalowanymi na nich aplikacjami. Kandydat, który nie wziął udziału w całości szkolenia, nie może przystąpić do egzaminu kończącego szkolenie.
5. Rachmistrze spisowi powoływani są przez dyrektora urzędu statystycznego na wniosek Gminnego Komisarza Spisowego po uzyskaniu pozytywnej oceny z egzaminu kończącego szkolenie oraz po złożeniu pisemnego przyrzeczenia o treści określonej w art. 12 ustawy o statystyce publicznej.
6. Rachmistrz spisowy przed rozpoczęciem spisywania zostanie pouczony przez GBS o obowiązku zachowania tajemnicy statystycznej oraz zasadach ochrony danych osobowych.
7. Rachmistrze spisowi w trakcie szkolenia i na czas prowadzenia prac spisowych zostaną wyposażeni w urządzenia typu hand - held. Odpowiedzialność rachmistrzów za powierzony sprzęt ustalona została według odrębnych zasad.
8. Rachmistrzowi spisowemu przysługuje ochrona prawna przewidziana dla funkcjonariuszy publicznych.
9. Rachmistrz spisowy nie może bez porozumienia z GKS lub WBS wypowiadać się do mediów w sprawach spisowych.
§ 33. Rachmistrze spisowi - profil, organizacja naboru kandydatów, tryb zawierania umów
1. Kandydat na rachmistrza spisowego musi spełniać podstawowe wymagania stawiane rachmistrzom, a więc mieć ukończone 18 lat i posiadać co najmniej średnie wykształcenie (wskazane jest aby rachmistrzami byli studenci lub osoby z wyższym wykształceniem).
Istotą przy naborze kandydatów na rachmistrzów jest przekazanie zainteresowanym osobom, iż jest to praca na ponad 3 miesiące i wymaga dyspozycyjności (nie zalecane jest aby rachmistrzami były osoby zatrudnione na pełny etat). Ze względu na specyfikę pracy rachmistrz powinien być w pełni sprawny fizycznie, posiadać umiejętności interpersonalne w postaci łatwego nawiązywania kontaktów, sprawnego i skutecznego komunikowania się z respondentami, wzbudzania zaufania wśród osób, z którymi będzie przeprowadzał wywiady. Jednocześnie w trakcie spisów spotyka się różnych respondentów, nastawionych do spisów najczęściej pozytywnie, ale również podejrzliwie i nieufnie, a czasami wręcz wrogo. Rachmistrz musi zatem być asertywny, umieć zachować spokój, okazać respondentom uprzejmość i cierpliwość podczas prowadzenia z nimi rozmów, a także radzić sobie w sytuacjach konfliktowych.
W razie pojawienia się nieprzewidzianych problemów, rachmistrz powinien w pierwszej kolejności starać się je rozwiązywać we własnym zakresie, a dopiero w sytuacji, gdy waga problemu przekracza możliwości lub kompetencje rachmistrza, zwracać się do lidera gminnego (a ten w sytuacji wymagającej interwencji dyspozytora w biurze wojewódzkim lub dyspozytora centralnego) o udzielenie stosownej pomocy. Z ostatnią kwestią wiąże się konieczność posiadania takich cech jak obowiązkowość, rzetelność i staranność oraz umiejętność organizacji pracy własnej. W momencie naboru kandydatów na rachmistrzów należy poinformować ich o terminie i zakresie spisu. W czasie NSP 2011 rachmistrz będzie miał określoną liczbę punktów adresowych do weryfikacji podczas obchodu przedspisowego oraz jednostek spisowych, w których przeprowadzi wywiad na wstępnie określonym obszarze, ale zarówno liczba punktów adresowych (w obchodzie) oraz jednostek spisowych (w spisie), jak i granice obszaru spisowego mogą ulegać modyfikacji, jeśli zajdzie taka konieczność.
2. Zmiana metody dokonywania spisu, polegająca na posługiwaniu się urządzeniami elektronicznymi wraz z zainstalowanymi na nich aplikacjami, wymusza także posiadanie przez rachmistrzów dodatkowych predyspozycji i umiejętności. Należy do nich zdolność obsługi komputera, dzięki czemu osoby, które nie pracowały dotychczas ze sprzętem typu hand-held, będą w stanie szybko opanować obsługę tego sprzętu oraz działanie aplikacji do wypełniania formularza spisowego. Pożądane jest, aby kandydaci na rachmistrzów byli obeznani z funkcjonowaniem systemu GPS oraz umieli praktycznie wykorzystywać mapy cyfrowe. Zarówno obsługa terminala, jak i korzystanie z map cyfrowych będą odrębnym tematem szkoleń spisowych, jednakże osobom, dla których temat ten nie jest obcy, łatwiej będzie przyswoić zasady wykorzystania tych aplikacji w spisie.
3. Podczas szkoleń w skład których wchodzi także zakres związany z metodologią spisu, zostaną wyjaśnione poszczególne zagadnienia dotyczące tematyki spisu, poparte indywidualnymi ćwiczeniami. Tylko osoby, które podczas egzaminu kończącego szkolenie wykażą się dostateczną wiedzą, zostaną zakwalifikowane na rachmistrzów spisowych.
4. Niezależnie od spełnienia warunków opisanych w pkt. 1-3, kandydaci na rachmistrzów będą musieli wykazać się podstawowymi, standardowymi dokumentami wymaganymi podczas rekrutacji na stanowisko pracy, tzn. oświadczeniem o korzystaniu z pełni praw publicznych i niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie (w tym przestępstwo skarbowe).
5. Ze względu na członkostwo w Unii Europejskiej i związaną z tym potencjalną możliwość brania pod uwagę kandydatur osób nie będących obywatelami polskimi, osoby takie muszą wykazać się doskonałą znajomością języka polskiego. Wszystkie materiały spisowe, zarówno formularze, instrukcje i wytyczne, jak materiały pomocnicze i szkoleniowe będą sporządzone wyłącznie w języku polskim, podobnie jak szkolenia będą prowadzone wyłącznie po polsku. Brak biegłej znajomości języka polskiego będzie czynnikiem dyskwalifikującym dla możliwości pracy w charakterze rachmistrza.
6. Ze względów organizacyjnych kandydaci na rachmistrzów spisowych powinni zamieszkiwać, pracować lub pobierać naukę na terenie gmin, w których dokonywać będą spisu z wyłączeniem obwodu spisowego w którym mieszkają. Naboru kandydatów dokonywać będą urzędy gmin w terminach wskazanych w harmonogramie prac GBS.
7. Ze względu na wysokie wymagania stawiane rachmistrzom, należy dokonać naboru większej liczby kandydatów na rachmistrzów spisowych - zgodnie z liczbą podaną przez CBS. Należy liczyć się z faktem, iż część kandydatów w wyniku postępowania kwalifikacyjnego nie zostanie powołana na rachmistrzów lub wycofa się po zapoznaniu się z warunkami koniecznymi do spełnienia. Dlatego też konieczna jest niezbędna rezerwa, z której wyłonieni zostaną rachmistrze w liczbie gwarantującej sprawne i terminowe dokonanie spisu. Należy mieć także na uwadze fakt, iż w sytuacji zagrożenia terminu zakończenia spisu w danej gminie rolę rachmistrza spisowego pełnić będzie lider gminny.
Dodatkowo jeśli będzie taka konieczność w trakcie spisu (rezygnacje rachmistrzów uniemożliwiające terminowe przeprowadzenie spisu) - liderzy (z obsługi terminal mobilnego oraz aplikacji mobilnej) oraz WBS (z metodologii oraz organizacji spisu) w ustalonym wspólnie modelu przeszkolą nowo powołane osoby na rachmistrzów spisowych.
8. Umowy zlecenia będą podpisane z osobami, które pozytywnie zakończą szkolenie i złożą przyrzeczenie o przestrzeganiu tajemnicy statystycznej oraz powołane zostaną na rachmistrzów spisowych. Za powołanie kompetentnych i rzetelnych rachmistrzów oraz podpisanie z nimi umów odpowiedzialny jest zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego. Umowy podpisane zostaną przed rozpoczęciem przez rachmistrzów obchodu przedspisowego.
§ 34. Realizacja spisu na terenie gminy
1. Spis na terenie gminy powinien być przeprowadzony zgodnie z ustalonym harmonogramem i przyjętymi założeniami metodologicznymi.
...
9. Rachmistrze spisowi podczas obchodu przedspisowego weryfikować będą informacje zawarte w otrzymanych wykazach i na mapach cyfrowych pod względem kompletności odnotowanych budynków na terenie gminy oraz potwierdzenie lokalizacji tych budynków w terenie i uzupełnić wykaz o brakujące zamieszkane budynki lub pomieszczenia niezamieszkane oraz w razie potrzeby rozstrzygnięcie w terenie niejasności wynikających z aktualizacji gminnej.
10. Nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych powinien być przeprowadzony w terminie od 6 do 20 grudnia 2010 r. W trakcie naboru kandydatów na rachmistrzów osoba z GBS odpowiedzialna za proces rekrutacji powinna pozyskać od kandydatów niezbędne dane do zawarcia umowy z rachmistrzem po zakończonym szkoleniu i pozytywnym wyniku egzaminu.
11. Szkolenia kandydatów na rachmistrzów spisowych będą prowadzone w terminach wskazanych w harmonogramie szkoleń.
12. Rachmistrz spisowy przed przystąpieniem do prac związanych ze spisem składa na piśmie przyrzeczenie o bezwzględnym przestrzeganiu tajemnicy statystycznej, określonej w art. 10 ustawy o statystyce publicznej. Pracę rozpoczyna po przeszkoleniu i pouczeniu o istocie tajemnicy statystycznej oraz po złożeniu pisemnego przyrzeczenia o treści określonej w art. 12 ustawy o statystyce publicznej, o którym mowa w §3 pkt. 2 niniejszej instrukcji.
13.W dniach 6 - 7 kwietnia 2011 r. GBS w porozumieniu z WBS zorganizuje szkolenie uzupełniające i odprawę przedspisową dla rachmistrzów spisowych. W trakcie odpraw rachmistrze spisowi zostaną powtórnie poinformowani o swoich obowiązkach i zasadach prowadzenia spisu.
14.W trakcie realizacji prac związanych ze spisem rachmistrz spisowy nosi na widocznym miejscu legitymację zawierającą zdjęcie oraz imię i nazwisko rachmistrza, pieczęć urzędu statystycznego oraz pieczątkę imienną i podpis dyrektora urzędu statystycznego, który wydał legitymację.
15. Rachmistrzowie spisowi zobowiązani są do weryfikacji budynków w trakcie obchodu wykazu otrzymanego od dyspozytora wojewódzkiego, w tym punktów adresowych przydzielonych w trakcie prowadzenia prac spisowych, a nie przewidzianych w początkowym wykazie, np. w razie niemożności dokonania obchodu przez innego rachmistrza.
16. Rachmistrz spisowy nie może samodzielnie wybierać punktów adresowych/jednostek spisowych, w których będzie zbierał dane.
17. Rachmistrz spisowy jest zobowiązany do zebrania danych według ustalonej metodologii i zgodnie z kluczem pytań, opracowanymi przez Grupę Roboczą ds. NSP 2011. Rachmistrz spisowy nie modyfikuje treści pytań, ani nie sugeruje - jego zdaniem - poprawnych odpowiedzi i nie wpływa na ich treść. Rachmistrz spisowy nie może zbierać danych, które nie wchodzą w zakres spisu. Nie poprawia również danych bez wiedzy respondenta udzielającego odpowiedzi na pytania z ankiety. W aplikacji mobilnej prezentowane są dane pozyskane z rejestrów administracyjnych lub samospisu (o ile rachmistrz odwiedzi respondenta, który rozpoczął i nie zakończył spisu przez Internet). Dane pozyskane z rejestrów administracyjnych w aplikacji mobilnej są wyróżnione (żółtą oblamówką pola). Rachmistrz podczas wywiadu zobowiązany jest do zadania wszystkich pytań zgodnie ze ścieżką logiczną oraz weryfikacji zaprezentowanych danych pozyskanych z systemów administracyjnych.
18.W swojej pracy rachmistrz spisowy posługuje się urządzeniem typu hand - held, wyposażonym w specjalnie opracowaną aplikację formularzową, oprogramowanie GIS oraz moduł aplikacji zarządczej (kalendarz pracy) przeznaczony dla rachmistrza. Są to jedyne oprogramowania, którymi rachmistrz spisowy może się posługiwać w czasie pracy na hand - held. Rachmistrz spisowy nie udostępnia urządzenia typu hand - held osobom trzecim ani nie wykorzystuje tego urządzenia prywatnie do innych prac, poza pracami spisowymi, nie może również na nim instalować innego oprogramowania, poza zainstalowanym na potrzeby spisowe.
19. Dane zebrane na formularzu elektronicznym są natychmiast szyfrowane i transmitowane wprost z urządzenia typu hand - held na specjalnie utworzony w tym celu serwer, na bieżąco po zakończeniu spisywania w poszczególnych mieszkaniach w sekwencjach ustalonych w module "Import/eksport danych" systemu informatycznego wspierającego pracę rachmistrzów (tj. systemu ASPIS).
20. Rachmistrz spisowy nie może bez uzasadnienia np. awarie aplikacji, przechowywać danych zebranych w trakcie spisu. W razie uzasadnionej konieczności powinien udać się do GBS, aby tam na wydzielonym stanowisku komputerowym dokonać transmisji danych tzw. kanałem awaryjnym.
21. Rachmistrz spisowy nie może: kopiować, upubliczniać, wykorzystywać w jakikolwiek sposób zebranych danych ani udostępniać ich osobom trzecim.
22. Rachmistrze spisowi rozpoczynają spisywanie w dniu 8 kwietnia 2011 r. i kończą w dniu 30 czerwca 2011 r. Wskazane jest, aby praca rachmistrzów w terenie zakończona została na tydzień przed ustawowym terminem zakończenia spisu - ostatni tydzień przeznaczony zostanie na kierowanie rachmistrzów do mieszkań, w których spis nie mógł zostać zrealizowany we wcześniejszym terminie. Dla przypomnienia data 30 czerwca 2011 r. jest datą nieprzekraczalną dla zebrania danych spisowych.
...
25. Od rozpoczęcia obchodu przedspisowego do dnia zakończenia NSP 2011 pracę rachmistrza spisowego w terenie bezpośrednio nadzoruje dyspozytor wojewódzki, natomiast GBS (przede wszystkim lider gminny) sprawuje opiekę nad rachmistrzami, oraz bezzwłoczne informuje WBS o zaistnieniu ewentualnych nieprawidłowości w pracy rachmistrza spisowego.
26. GBS pozostaje w stałej gotowości do udzielania pomocy rachmistrzom np. w razie uporczywego odmawiania przez respondentów udzielania odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu spisowym.
27. GBS pozostaje w kontakcie z policją dla zapewnienia specjalnych środków bezpieczeństwa rachmistrzom spisowym.


Wytworzył:
Udostępnił:
Rudnikowski Maciej
(2011-01-18 13:34:29)
Ostatnio zmodyfikował:
Rudnikowski Maciej
(2011-01-18 13:37:24)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki