Wyjaśnienia treści SIWZ nr 1, dotyczy: Postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na: Budowę żłobka gminnego Dziecięcy Zakątek w miejscowości Rusko

ZP.271.85.2020

Darłowo, dnia 15.04.2020 r.

Wykonawcy

uczestniczący w postępowaniu

Wyjaśnienia treści SIWZ nr 1

 

Dotyczy: Postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na: „Budowę żłobka gminnego Dziecięcy Zakątek w miejscowości Rusko” (nr sprawy: ZP.271.85.2020).

 

I. Na podstawie art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 1843 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą,  w związku z pytaniem Wykonawcy, Zamawiający udziela następujących wyjaśnień:

 

Pytania nr 1 z dnia 07.04.2020 r.

Pytanie nr 1

Proszę o podanie, z jakiego materiału należy wykonać izolację elewacji, ponieważ opis zakłada styropian EPS 100 gr. 15 cm, współczynnik 0,032-0,0363 i jest też mowa o płytach PRI gr. 8 cm i współczynniku 0,023, zaś w przedmiarze jest mowa o płytach PRI gr. 15 cm, współczynnik 0,023.

Podsumowując proszę o wyjaśnienie jaką izolację należy przyjąć przy wykonaniu elewacji wraz z podaniem grubości i współczynniku.

Odpowiedź nr 1

Do wykonania izolacji termicznej ścian należy zastosować styropian EPS 100 gr. 15 cm o współczynniku przewodzenia ciepła mieszczącym się w przedziale λ= 0,032 - 0,036 W/m*K. 

 

Pytanie nr 2

Proszę o dołączenie przekroju ścian.

Odpowiedź nr 2

Przekroje poziome ścian widoczne są na rzucie przyziemia rys. nr 3, przekroje pionowe przedstawione zostały na rys. nr 6 dokumentacji projektowej. Dodatkowo celem doprecyzowania grubości przegrody zewnętrznej poniżej fragment opisu technicznego: Budynek będzie miał wykonane ściany z pustaków ceramicznych poryzowanych gr. 25 cm i ocieplenie z płyt ze sztywnego styropianu EPS, samogasnącego o grubości 15cm wystarczającego współczynnika przewodzenia ciepła (λ = 0,032-0,036 W/m*K). Wskazane jest murowanie na zaprawach cienkowarstwowych lecz dopuszcza się zaprawy zwykłe.

 

Pytanie nr 3

Proszę o podanie koloru dachówki ceramicznej dachowej i orynnowania.

Odpowiedź nr 3

Zamawiający określa dachówkę ceramiczną w kolorze ceglastym. Dopuszcza się  kolorystykę obróbek blacharskich z blachy powlekanej w kolorze dachówki. Rury spustowe i rynny blacha alucynkowa lub alutytanowa w kolorze naturalnym, wyprowadzenie wywietrzaków i wywietrzaki grawitacyjne stal nierdzewna lub chromowa.

 

Pytanie nr 4

Z jakiego materiału należy wykonać stolarkę okienną, ponieważ w projekcie jest mowa o drewnianych, aluminiowych a w przedmiarze PCV.

Podsumowując proszę o podanie z jakiego materiału należy wykonać stolarkę okienną, niezbędną specyfikację i kolorystykę wewnętrzną i zewnętrzną.

Odpowiedź nr 4

Należy wykonać stolarkę okienną drewnianą w kolorze jasny buk lub dąb lakierowany. Występujące okno podawcze wykonać z białego PCV. Wyłazy na poddasze i okna połaciowe drewniane. Parametry podano w zestawieniu stolarki rys. nr 11 dokumentacji projektowej.

 

Pytanie nr 5

Proszę o wyjaśnienie z jakiego materiału należy wykonać stolarkę drzwiową:

- drzwi wewnętrzne i jaki kolor

- drzwi zewnętrzne i jaki kolor

Są różne zapisy w dokumentacji przetargowej.

Odpowiedź nr 5

Należy wykonać stolarkę drzwiową z płycin prasowanych typu MDF lakierowanych lakierami wodnymi. Drzwi (Dz) zewnętrzne wejściowe (odporne na czynniki zewnętrzne) malowane farbami wodoodpornymi w kolorze jasnym lub okleinowane wodoodpornie w kolorze jasnym typu drewnopodobnego (buk lub dąb). Drzwi zewnętrzne przeszklone oznaczone (Al) kolor aluminium anodyzowanego (matowy). Drzwi wewnętrzne (D) płycinowe MDF lub podobne, pełne lub z przeszkleniami (przykładowymi) kolorystyka jak dla (Dz.). Parametry podano w zestawieniu stolarki rys. nr 11 dokumentacji projektowej.

 

Pytanie nr 6

Proszę o naniesienie wszelkich parametrów na zestawieniu stolarki rys. nr 11 (z jakiego materiału, kolorystyka wewnętrzna, zewnętrzna i pozostałe niezbędne parametry do wyceny).

Odpowiedź nr 6

Zamawiający uściślał materiał, kolorystykę wykonania stolarki okiennej i drzwiowej w ad. 4 i ad.5.

 

Pytanie nr 7

Z jakiego materiału należy wykonać parapety zewnętrzne i wewnętrzne wraz z informacją o grubości i kolorze?

Odpowiedź nr 7

Parapety zewnętrzne z blachy w kolorze stolarki lub z blachy alucynkowej, wewnętrzne wg opisu z konglomeratów w kolorze jasnym, gr. 2,3 cm.

Do montażu stolarki okiennej zewnętrznej używać tzw. parapetów "ciepłych".

 

Pytanie nr 8

Proszę o podanie specyfikacji nawierzchni posadzkowej - wykładzina (m. in. grubość, kolor)oraz paneli podłogowych.

Odpowiedź nr 8

Wykładziny typu PVC o parametrach ścieralności (T) podwyższonych jak dla budynków użyteczności publicznej o gr.  2,8-3mm - jasny beż z ewentualnym deseniem - wymagany atest antyalergiczny.

Panele podłogowe - w związku z zastosowaniem ogrzewania podłogowego należy zastosować panele dostosowane do ogrzewania podłogowego. Współczynnik oporu cieplnego dla podłogi nie może być większy  R = 0,15 m2*K/W. Do podłogi przy grubości 10 mm panela drewnianego wraz z podkładem wskazany jest wskaźnik 0,1  m2*K/W. klasa ścieralności jak dla budynków użyteczności publicznej (AC6) w kolorze jasnym (np. beż). Gres typowy - grubości  0,6-1,0 cm kolor jasny np. popiel.

Wykonawca musi przedstawić Zamawiającemu na etapie wykonawstwa wszystkie niezbędne atesty jakościowe wbudowanych materiałów, w tym atest higieniczny i antyalergiczny.

 

Pytanie nr 9

Proszę o wyjaśnienie z jakiego materiału należy wykonać kratownicę przy wiacie śmietnikowej.

Odpowiedź nr 9

Materiał, z jakiego ma zostać wykonana kratownica wskazany jest w opisie technicznym "Kraty stalowe, prętowe stałe osadzone w ścianach o pow. powyżej 2m2”.

 

Pytanie nr 10

Czy do wyceny należy przyjąć także wyposażenie. Jeśli tak to proszę o wyszczególnienie wyposażenia wraz ze szczegółowymi parametrami (m.in. leżaki, wyposażenie kuchni itd).

Odpowiedź nr 10

Wyposażenie obiektu żłobka nie wchodzi z zakres przedmiotowego postępowania. W odrębnym postępowaniu zostanie wyłoniony Wykonawca, który wyposaży obiekt.

 

 

Pytanie nr 2 z dnia 08.04.2020 r.

W związku z przetargiem na Budowa żłobka gminnego Dziecięcy Zakątek w miejscowości Rusko, chciałbym zapytać czy jest możliwość zmiany konstrukcji na lekką stalową, z zimno giętych kształtowników?

 

Poniżej zalety zastosowania konstrukcji lekkiej stalowej:

  1. konstrukcja pozwala na zastosowanie zoptymalizowanych fundamentów czyli zwyczajnie ich odchudzenie w porównaniu do technologii tradycyjnej;
  2. charakter konstrukcji pozwala na optymalizację ścian i ich grubości co powoduje, że stosując szkielet stalowy na budynku zyskujemy 5% powierzchni w porównaniu do tradycji – na każdy 1000 metrów uzyskujemy pomieszczenia lub pomieszczenia o powierzchni łącznej 50 metrów;
  3. szkielet pozwala lepiej wyizolować całą Konstrukcje budynku i uzyskujemy wówczas lepsze parametry termiczne ścian a co za tym idzie tańsze koszty eksploatacji;
  4. kompletny szkielet budynku wraz ze ścianami ewentualnymi stropami i więźbą dachową powstaje na budowie w zaledwie 30 dni – obiekt ok. 1000 metrów;
  5. koszt budowy obiektu na bazie konstrukcji stalowej jest tańszy w budowie ok. 10-15 % niż obiekt tradycyjny a zdecydowanie krótszym czasie wznosimy taki obiekt;
  6. budynki oświatowe to np.: szkoła w Bezrzeczu – 1500 m, Przedszkole w Zielonce – ok. 800, Przedszkole w Kleosinie – 800 m, Przedszkole w Bełdowie – 700 m i inne. Największa zabudowa, którą wykonaliśmy miała 25.000 m.kw;
  7. przegrody w naszej technologii spełniają max parametr 0,15 W/m2K współczynnika przewodzenia ciepła;
  8. zamiana technologii z tradycyjnej murowanej na lekką stalową, stanowi z punktu widzenia prawa budowlanego nieistotną zmianę projektową i nie wymaga wykonania zamiennego pozwolenia na budowę.

Odpowiedź do pytania nr 2

Zamawiający nie wyraża zgody na powyższą zmianę.

 

Pytanie nr 3 z dnia 09.04.2020 r.

Czy inwestor dopuszcza rozliczenie prac w okresie częstym niż raz na kwartał. np. raz  w miesiącu lub raz na dwa miesiące?

Z harmonogramy budowy wynika że, prace rozpoczną się na koniec maja  lub na początku czerwca, tak wiec faktura za II kwartał obejmowałaby tylko prace przygotowawcze oraz fundamenty. Pozostanie więc jedna  faktura częściowa za III kwartał i faktura końcowa.

Biorąc  pod uwagę sytuacje jaka jest w kraju i na świecie producenci oraz duże hurtownie pomimo wieloletnich umów na dostawy  nie gwarantują dostaw ustalonych wcześniej zasadach i wymagają przedpłat  na zamówione materiały. Może też dojść do sytuacji wstrzymania prac jeśli sytuacja będzie tego wymagała (całkowity zakaz przemieszczania) co dodatkowo utrudni rozliczenie budowy.

Odpowiedź do pytania nr 3

Zamawiający nie dopuszcza powyższej zmiany.

 

Pytania nr 4 z dnia 10.04.2020 r.

Pytanie nr 1

Według projektu budowlanego jako materiał na izolacje termiczną ścian parteru oraz ścian fundamentowych należy zastosować odpowiednio styropian EPS 100 gr. l5 cm o wsp. λ= 0,032-0,036 W/mK oraz polistyrenem spienionym XPS gr. 8 cm. Natomiast przedmiar branży budowlanej dla tych samych robót wskazuje na płyty PlR o wsp. λ = 0,023 W/mK gr. 15 cm i 8cm. Czy Zamawiający może doprecyzować jaki materiał należy zastosować dla danych robót?

Odpowiedź nr 1

Do wykonania izolacji termicznej ścian należy zastosować styropian EPS 100 gr. 15 cm o współczynniku przewodzenia ciepła mieszczącym się w przedziale λ= 0,032 - 0,036 W/m*K. 

 

Pytanie nr 2

Dokumentacja projektowa jak również specyfikacja techniczna nie zawiera informacji dotyczących parametru wsp. U jaki należy uwzględnić dla stolarki okiennej i drzwiowej. Ponadto dokumentacja projektowa i przedmiar wskazuje na stolarkę okienna drewnianą natomiast specyfikacja techniczna na stolarkę PCV. Czy Zamawiający może uzupełnić i doprecyzować informacje dotyczące stolarki okiennej i drzwiowej?

Odpowiedź nr 2

Dla stolarki okiennej należy przyjąć współczynnik przenikania ciepła Umax  = 1, 1 W/m2*K, zaś dla stolarki drzwiowej współczynnik ten należy przyjąć na poziomie Umax  = 1, 5 W/m2*K. W zakresie materiału i kolorystyki stolarki okiennej i drzwiowej odpowiedzi udzielono w ad.4 i ad. 5 zapytań z dnia 07.04.2020 r. wskazanych powyżej.

 

Pytanie nr 3

Dokumentacja projektowa swym zakresem obejmuje budowę placu zabaw tj. powierzchni utwardzonej, wyposażenie placu jak również ogrodzenia wewnętrznego. Przedmiar robót nie zawiera zestawienia robót dla danego etapu budowy, Czy zamówienie swym zakresem obejmuje budowę placu zabaw czy też jest wyłączona z zakresu prac?

Odpowiedź nr 3

Przedmiotowe postępowanie nie obejmuje budowy placu zabaw i jego elementów.

 

Pytanie nr 4

Dokumentacja projektowa nie zawiera kompletnych, szczegółowych rozwiązań technicznych dotyczących wykonania więźby dachowej tj. brak zwymiarowania oraz informacji co do poszczególnych elementów wiązara głównego, brak informacji co do sposobu wykonania wiązara obniżonego oraz wiązarów narożnych. Czy Zamawiający może uzupełnić dokumentację o brakujące elementy?

Odpowiedź nr 4

Dokumentacja projektowa zawiera podstawowe parametry konstrukcji dachu m.in. schemat pokrycia, długość, szerokość, wysokość, kąt nachylenia połaci, układ okien połaciowych i innych elementów mających wpływ na proces projektowania i wykonania konstrukcji. Zamawiający nie określa sposobu wykonania wiązara obniżonego, czy wiązarów narożnych z uwagi na problem ograniczenia producentów więźby. Sposób opracowania produkcji poszczególnych elementów, ich łączenie i montaż wybrany producent na etapie wykonawstwa dostosuje do swoich indywidualnych technologii.

 

Pytanie nr 5

Czy roboty budowlane swym zakresem obejmują budowę odcinka przyłącza wodociągowego w pasie technicznym drogi powiatowej (działka nr 194) ?

Odpowiedź nr 5

Projekt instalacji zewnętrznej wody zimnej zgodnie projektem jest wykonany do studni wodomierzowej wraz z jej wykonaniem. Przyłącze w pasie technicznym drogi + hydrant pożarowy  nie jest  ujęty w zakresie kosztowym, ale jest ujęty w projekcie. Hydrant jest wymagany przepisami ppoż i służy jako punkt poboru wody pożarowej dla obiektów w promieniu 70 m. W związku z powyższym Wykonawca winien wycenić budowę odcinka przyłącza wodociągowego w pasie technicznym drogi jak i wykonanie hydrantu.

 

Pytanie nr 6

Czy Zamawiający dopuszcza możliwość przedłużenia terminu wykonania robót budowlanych?

Odpowiedź nr 6

Na dzień dzisiejszy Zamawiający nie ma podstaw do określenia, czy termin wykonania robót budowlanych zostanie wydłużony, jednakże zapisy paragrafu 14 wzoru umowy regulują kwestię wydłużenia terminu.

Wójt Gminy Darłowo

Radosław Głażewski

 

Wytworzył:
Agnieszka Glinka
Udostępnił:
Rudnikowski Maciej
(2020-04-15 14:53:27)
Ostatnio zmodyfikował:
Rudnikowski Maciej
(2020-04-15 14:53:43)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki