Odpowiedzi na zapytania wykonawców dotyczące treści SWZ nr 1 - Przebudowa ulicy Dąbkowickiej wraz z przebudową sieci kanalizacji sanitarnej w uzdrowisku Dąbki

Nr sprawy ZP.271.47.2021

Darłowo, dnia 18.05.2021 r.

Zamawiający:

Gmina Darłowo

76-150 Darłowo, 

ul. J. H. Dąbrowskiego 4 

NIP: 499 052 70 61, REGON: 330920914 

           

Odpowiedzi na zapytania wykonawców dotyczące treści SWZ nr 1

 

Dotyczy postępowania pn.:

„Przebudowa ulicy Dąbkowickiej wraz z przebudową sieci kanalizacji sanitarnej w uzdrowisku Dąbki”

 

I. Zamawiający informuje, że w terminie określonym zgodnie z art. 284 ust. 2 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. poz. 2019 ze zm.) – dalej: ustawa Pzp, wykonawca zwrócił się do zamawiającego z wnioskiem o wyjaśnienie treści SWZ.

 

W związku z powyższym, zamawiający udziela następujących wyjaśnień:

Pytania z dnia 14.05.2021 r.

Pytanie 1:

Jak Zamawiający interpretuje POMOC Przedmiaru przy określaniu zryczałtowanej ceny?

Odpowiedź:

Określając przedmiar jako "POMOC" Zamawiający przyjął jego jedynie poglądowy charakter nie stanowiący podstawy do  ustalenia wysokości ceny ryczałtowej za wykonanie przedmiotu zamówienia.

 

Pytanie 2:

W jakim zakresie Przedmiaru NALEŻY traktować go jako pomocniczy?

Odpowiedź:

Zgodnie z wyjaśnieniami w pkt 1 poglądowy charakter przedmiaru jako „pomocniczy” dotyczy jego całości.

 

Pytanie 3:

W jakim zakresie Przedmiar jest niezwiązany z zamówieniem?

Odpowiedź:

Przedmiar ma charakter jedynie poglądowy i nie stanowi podstawy ustalenia wartości ceny ryczałtowej.

 

Pytanie 4:

W jakim zakresie przy realizacji projektu Zamawiający będzie wykorzystywał treść / zawartość Przedmiaru?

Odpowiedź:

Realizacja inwestycji odbywać się będzie na podstawie dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót oraz SWZ.

 

Pytanie 5:

Jak przy sporządzaniu Ceny Ryczałtowej należy interpretować rozbieżności, braki, pominięcia Przedmiaru w odniesieniu do projektu?

Odpowiedź:

Ustalenie wysokości ceny ryczałtowej za wykonanie przedmiotu zamówienia należy oprzeć o dokumentację projektową, specyfikację techniczną wykonania i odbioru robót oraz SWZ.

 

Pytanie 6:

Czy stosownie do Art. 101 PZP, Zamawiający dopuszcza zastosowanie materiałów i technologii w oparciu o nowe normy i wytyczne techniczne, w przypadku, gdy SST opiera się o stare, nieaktualne lub wycofane normy?

Odpowiedź:

Tak.

 

Pytanie 7:

Prosimy o potwierdzenie, czy wszystkie (dotychczasowe i przyszłe) odpowiedzi Zamawiającego na pytania dotyczące niniejszego postępowania stanowią integralną część SIWZ i należy je wykorzystać podczas sporządzania ofert, w tym także podczas wypełniania załączników i druków oraz kosztorysów ofertowych (w przypadku, gdy są wymagane)?

Odpowiedź:

Tak.

 

Pytanie 8:

Prosimy o wskazanie na jaką odległość wywieźć urobek z korytowania.

Odpowiedź:

Należy przyjąć odległość do 10 km.

 

Pytanie 9:

W pozycji 37 krawężniki betonowe podano ilość 365,9m, natomiast na planie jest ok. 150 m. Zgodnie z przekrojami w miejscach wjazdu z ciekiem z kostki nie ma krawężników. Jaką ilość należy przyjąć do wyceny?

Odpowiedź:

Należy przyjąć do wyceny 150 m krawężnika najazdowego.

 

Pytanie 10:

Pozycja 37 podaje krawężniki betonowy 12x22cm, natomiast w projekcie podano 15x22. Jaki krawężnik należy przyjąć do wyceny?

Odpowiedź:

Należy przyjąć krawężnik 15x22 cm zgodny z dokumentacją projektową. Przedmiar jest tylko materiałem pomocniczym.

 

Pytanie 11:

W opisie branży drogowej jest zapis „Projekt przewiduje rozbiórkę istniejącego ogrodzenia, które zlokalizowane jest w pasie drogowym i które koliduje z przebiegiem projektowanego chodnika na odc. A-A’ w km 0+500 przy skrzyżowaniu z ul. Piaskową”, przedmiar nie uwzględnia takich robót. Czy należy uwzględnić te roboty w wycenie? Jaką długość ogrodzenia przyjąć i dokąd należy wywieźć materiał z rozbiórki?

Odpowiedź:

Przedmiot zamówienia nie obejmuje rozbiórki istniejącego ogrodzenia.

 

Pytanie 12:

Poz. 29 demontaż i transport… słupków betonowych, na jaką odległość należy przewieźć słupki?

Odpowiedź:

Należy przyjąć odległość do 1 km.

 

Pytanie 13:

Poz. 27 i 28 – wywóz materiałów z rozbiórki w miejsce wskazane przez inwestora – czy obie pozycje dotyczą wywozu tego samego materiału tj. 50% kostki bet, 80% płyt betonowych oraz 100% frezu? Prosimy o ujednolicenie ilości w obu pozycjach, gdyż są podane różne. Proszę o podanie na jaką odległość należy wywieźć materiał z rozbiórki.

Odpowiedź:

Część materiału z rozbiórki istniejących nawierzchni jest do odzyskania. W zależności od jego stanu (przydatności do ponownego użycia) projektant przewidział odzyskanie 80% kostki betonowej, a 50% płyt betonowych, które należy przekazać Zamawiającemu i wywieźć we wskazane przez niego miejsce. Pozostałe 20% kostki i 50% płyt będzie odpadem, który należy przewieźć do przekruszenia. Odległość na którą należy wywieźć materiały z rozbiórki – do 10 km.

 

Pytanie 14:

W przedmiarze drogowym podano kolor kostki na jezdnię szary, natomiast w SIWZ podano kolor grafitowy. Jaki kolor kostki przyjąć na jezdnię?

Odpowiedź:

Zgodnie z SWZ.

 

Pytanie 15:

W przedmiarze drogowym podano kolor kostki na zjazdy czerwony, natomiast w SIWZ podano kolor grafitowy. Jaki kolor kostki przyjąć na zjazdy?

Odpowiedź:

Zgodnie z SWZ.

 

Pytanie 16:

Pozycja 17 usunięcie humusu – co należy zrobić z ziemią?

Odpowiedź:

Ziemię humusową należy ponownie wykorzystać do humusowania po zakończeniu robót, a pozostałą część wywieźć z placu budowy na odległość do 1 km.

 

Pytanie 17:

Projekt przewiduje usunięcie 38 szt. drzew. Czy Zamawiający dysponuje decyzją na wycinkę?

Odpowiedź:

Zamawiający na chwilę obecną nie dysponuje decyzją na wycinkę drzew. W trakcie rozpoczęcia robót Zamawiający będzie wnioskował o usunięcie drzew.

 

Pytanie 18:

Dokąd należy wywieźć drewno z wycinki?

Odpowiedź:

Drewno z wycinki należy zagospodarować we własnym zakresie.

 

Pytanie 19:

Przedmiar robót nie uwzględnia wykonania oznakowania pionowego. Czy należy wycenić te roboty? Proszę o udostępnienie wykazu oznakowania pionowego i poziomego. 

Odpowiedź:

W ramach przedmiotu zamówienia należy wykonać oznakowanie poziome. Przedmiot zamówienia nie obejmuje oznakowania pionowego.

 

Pytanie 20:

Przedmiar drogowy zawiera pozycje tzw. Krotności m.in. 44 koryto pod chodnik – za dalsze 5cm – nie podano jaką krotność, co wskazuje że jest to jedna krotność – co wychodzi, że pod chodnik ma być koryto 25cm. Prosimy o podanie krotności we wszystkich pozycjach przedmiarowych tj. 22, 26, 28, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 54.

Odpowiedź:

Należy przyjąć do wyceny poniżej podane krotności:

  1. Pozycja 22: krotność 13;
  2. Pozycja 26: krotność 9;
  3. Pozycja 28: krotność 9;
  4. Pozycja 40: krotność 2;
  5. Pozycja 42: krotność 5;
  6. Pozycja 44: krotność 3;
  7. Pozycja 46: krotność 9;
  8. Pozycja 48: krotność 5;
  9. Pozycja 50: krotność 10;
  10. Pozycja 51: krotność 5;
  11. Pozycja 54: krotność 2.

 

Pytanie 21:

W jakim celu zaprojektowano drenaż pod krawężnikiem skoro są wpusty uliczne i ciek z kostki betonowej? Czy na pewno należy przewidzieć do montażu.

Odpowiedź:

Należy wykonać drenaż zgodnie z projektem budowlanym, ze względu na wysoki poziom wód gruntowych.

 

Pytanie 22:

Zgodnie z rys. 13 – szczegół drenażu, włączenia drenażu poprzez odejścia z trójnikiem. Ile należy ująć trójników? Czy poz. 33 drenaż francuski uwzględnia odejścia do studni? Czy w tej pozycji ująć trójniki?

Odpowiedź:

Pozycja nr 33 nie uwzględnia włączenia drenażu. Należy przyjąć do wyceny około 10 trójników oraz odejścia do studni.

 

Pytania z dnia 17.05.2021 r.

Pytanie 1:

Czy przedmiot zamówienia zawiera wykonanie stałej organizacji ruchu? Z projektu wynika, że do ustawienia jest 53 słupki oraz 89 znaków, przedmiar zawiera tylko wykonanie oznakowania poziomego.

Odpowiedź:

W ramach przedmiotu zamówienia należy wykonać oznakowanie poziome. Przedmiot zamówienia nie obejmuje oznakowania pionowego.

 

Pytanie 2:

W przedmiarze w poz. 48, 50 51 nie ma opisanych krotności co daje mniejszą grubość warstw podbudowy niż w projekcie. Czy do złożenia oferty należy przyjąć ilości z przedmiaru czy z projektu?

Odpowiedź:

Grubość warstw podbudowy należy przyjąć w zgodzie z projektem.

II. Mając na uwadze treść udzielonych wyjaśnień, oraz potrzebę usunięcia rozbieżności pomiędzy ich treścią a treścią dokumentu zamówienia, zamawiający, działając na podstawie art. 286 ust. 1 ustawy Pzp, wprowadza następujące zmiany do SWZ:

 

  1. modyfikuje się załącznik nr 7 do SWZ harmonogram rzeczowo-finansowy w poz. 37 poprzez zmianę nazwy elementu robót z: „Krawężniki betonowe o wymiarach 12x22 cm wtopione na podsypce cementowo-piaskowej” na „Krawężniki betonowe o wymiarach 15x22 cm wtopione na podsypce cementowo-piaskowej” oraz zmianę ilości jednostki rozliczeniowej z 365,900 m na 150,000 m.

 

Wójt Gminy Darłowo

Radosław Głażewski

Załączniki:

  1. zmodyfikowany załącznik nr 7 do SWZ harmonogram rzeczowo-finansowy.

 

Wytworzył:
Rafał Kunysz
Udostępnił:
Rudnikowski Maciej
(2021-05-18 14:57:29)
Ostatnio zmodyfikował:
Rudnikowski Maciej
(2021-05-18 14:57:46)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki